تبلیغات
دارابکلا در قله بصیرت

نسیم «شعبانیّه» (8)

 

نسیم «شعبانیَهّ» (8) 

مطلب ارسالی حجت الاسلام و المسلمین دکتر سید حسین شفیعی دارابی

توجیه ملاقات با بهائیون، نمادی دیگر از رویایوئی با اندیشة امام خمینی (ره)

بنام پروردگار بصیر و دوستدار اهل بصیرت. در روزهای آغازین هفتة جاری شاهد نشر خبری مبنی بر دیدار فائزه هاشمی با فریبا کمال آبادی (عضو ارشد بهائیت ایران) بوده ایم. با انتشار این خبر، موجی از اعتراضات از سوی احزاب مختلف، شخصیت های حوزوی، دانشگاهی، سیاسی، و نهادهای مردمی به راه افتاد؛ شدّت این موج به قدری بود که موجب گشت تا خود جناب هاشمی رفسنجانی هم (ظاهرا برای اینکه از قافله عقب نماند)، ندای اعتراضش را سردهد، و در فرازی از مصاحبة خود با روزنامة جمهوری اسلامی چنین اعلام نماید: «فائزه اشتباه بدی کرده و باید آن را تصحیح و جبران کند. فرقه ضاله بهاییت یک فرقه استعمار ساخته و منحرف است که همیشه باهمین انحراف شناخته شده وما همیشه از این فرقه تبری جسته ومی جوییم»!!!.

نکتة شایان تأمّل اینکه فائزة هاشمی، نه تنها به اعتراضات مراجع تقلید، شخصیت های مذهبی و غیره توجّهی ننموده است؛ بلکه متأسّفانه برای توصیة پدر خویش هم ارزشی قائل نگشته است؛ و در فاصلة کمی پس از نشر مصاحبة والد مکرّم خود، در گفتگو با یورونیوز چنین گفت: «من دیدن خانم کمال‌آبادی رفتم به دلیل اینکه هم‌بندی من بود و شش ماه با هم زندگی کردیم و بعد از هشت سال برای پنج روز مرخصی آمده و این دیدار خیلی چیز عادی و معمولی و مسئله پیش‌پاافتاده‌ای است.... من با اینها آشنایی که نداشتم و قبل از زندان با جامعه بهایی هیچ ارتباطی نداشتم. جمهوری اسلامی درواقع با زندانی کردن من، سبب این آشنایی و ارتباطات و سبب باز شدن دریچه دیگری در زندگی من شد... خیلی چیزها را متوجه شدم و این هم یکی از ارتباطاتی بود که آنجا ایجاد شده بود و .... موضع من نسبت به بهایی‌ها، موضع حقوق بشری است. اینکه ما به‌عنوان دین این گونه تبعیض قائل شویم و این‌گونه ظلم بکنیم به بهایی‌ها و سایر گروه‌ها مثل اصلاح‌طلبان درست نیست. شما ببینید چقدر بچه‌های اصلاح‌طلب داریم که از دانشگاه‌ها اخراج شده‌اند و زندان رفته‌اند به این دلیل که از حکومت انتقاد کرده‌اند. اینها ظلم است در مورد بهایی‌ها هم همین است. نگاه من، نگاه حقوق بشری است. ... ما در ایران داریم ظلم می‌کنیم نه تنها به اینها که به خیلی‌ها. منتهی میزان اینها از همه بالاتر است. و نباید این اتفاق بیفتد و ما باید رفتارهایمان را اصلاح بکنیم... من کار خطایی نکرده‌ام که بخواهم مخفی بماند یا نگران باشم.....؛ این موج هم می‌گذرد من نگران نیستم، نگذشت هم مهم نیست باید هزینه داد»!!!

بی تردید، پیرامون ملاقات صورت پذیرفته، پرسشهای فراوانی مطرح است؛ از جمله: چرا چنین دیداری به وقوع به پیوست؟؛ انگیزة جناب هاشمی رفسنجانی از موضعگیری صریح در قبال آن چه بوده است؟؛ علّت عکس العمل منفی فائزة هاشمی در قبال توصیة پدر چیست؟؛ فریبا کمال آبادی کیست؟؛ آیا می توان چنین ملاقات را به بهانه صبغة حقوق بشری توجیه کرد و جمهوری اسلامی ایران را متّهم به ظلم نمود؟؛ آیا بهانه قرار دادن حقوق بشر در دفاع از بهائیون، اقدامی تازه محسوب می شود و از ابتکارات فائزة هاشمی به شمار میآید؟؛ آیا سر دادن چنین شعارها و انجام اینگونه حرکات، همخوان با اندیشة امام خمینی است؟؛ و آیا...؟. قطعا در خلال این نوشتة کوتاه، نمی توان به تک تک این  پرسشها پاسخ داد؛ بدین جهت به ذکر دو نکتة ذیل بسنده می نمایم:

نکتة اوّل: فریبا کمال آبادی کیست؟!

وی یکی از هفت عضو شورای رهبری بهاییان در ایران است. اعضای این شورا که نام خود را یاران ایران نامیده‌اند و امورات بهاییان در ایران را در دست گرفته‌اند عبارت‌اند از: فریبا کمال‌آبادی، جمال‌الدین خانجانی، عفیف نعیمی، سعید رضایی، بهروز توکلی، وحید تیزفهم و مهوش ثابت. بهروز توکلی ۱۵ اسفند ۱۳۸۶ در مشهد دستگیر شد. دو ماه پس از دستگیری توکلی و مشخص شدن ماهیت اصلی شورای رهبری بهائیت در ایران (یاران ایران)، شش عضو دیگر این شورا نیز در تهران دستگیر و محاکمه شدند. براساس اطلاعات منتشر شده، ارتباط این رهبران بهایی با سرویس‌های امنیتی خارج از ایران برای محاکم قضایی کشور کاملاً ثابت شده است. به ‌گونه‌ای که ارتباطات گسترده این هفت نفر با رژیم صهیونیستی به عنوان یکی از اتهامات این افراد بوده است؛ اتهامات این افراد عبارت بوده است از: «جاسوسی»، «فعالیت تبلیغی علیه نظام»، «راه‌اندازی و گسترش تشکیلات غیرقانونی»، «همکاری با رژیم غاصب و اشغالگر قدس»، «مشارکت در جمع‌آوری اسناد طبقه‌بندی شده و ارائه آن به بیگانگان با هدف بر هم زدن امنیت کشور»، «تبانی و اجماع با هدف بر هم زدن امنیت کشور»، «تبانی و اجماع با هدف اقدام علیه امنیت داخلی و خارجی ایران»، «مخدوش کردن چهره جمهوری اسلامی ایران» و «افساد فی‌الارض» که البته اتهام جاسوسی برای آن‌ها اثبات شد و در نهایت دادگاه، این افراد را به حبس محکوم کرد. بر اساس حکم دادگاه، فریبا کمال‌آبادی به ۲۰ سال زندان محکوم شد. البته جاسوسی بهاییان برای اسرائیل موضوع جدیدی نیست. موقعیت «بیت‌العدل» یعنی تشکیلات راهبری بهاییان دنیا در حیفا در واقع ماهیت واقعی فرقه بهائیت را نشان داده است. در نهایت نه‌تنها در ایران بلکه تشکیلات بهائیت در سراسر دنیا به عنوان تشکیلاتی در اختیار رژیم صهیونیستی شناخته می‌شود. جمع‌آوری اطلاعات در حوزه‌های مختلف و انتقال این اطلاعات به بیت‌العدل در حیفا یک تکلیف برای رهبران بهاییان در ایران است و از آن سو انتقال این اطلاعات به رژیم صهیونیستی از طریق بیت‌العدل نیز رویه ثابت در تعامل بهاییان با رژیم صهیونیستی است.

نکتة دوّم: قدمت شعار حقوق بشر در دفاع از بهائیون

اگرچه فائزة هاشمی کوشیده است با طرح شعار حقوق بشر و دفاع از بهائیون و زدودن ظلم نسبت به  آنان، اقدام خویش را، امری نو و ابتکاری جلوه دهد؛ ولی واقعیات موجود در پروندة تاریخ انقلاب اسلامی ایران به وضوح حکایت از این دارد؛ که به کار گیری اینگونه از طرفند ها در دفاع از بهائیون معاند با نظام مقدّس جمهوری اسلامی ایران، تلاشی سابقه داراست؛ از باب نمونه: آنگاه که در کوران جنگ، تعدادی از بهائیون به جهت انجام جاسوسی برای دشمنان انقلاب اسلامی ایران به ویژه رژیم صهیونیستی دستگیر شدند و به زندان افتادند و محکوم به اعدام شدند؛ سران این رژیم و دنیای استکبار جهانی به ویژه رئیس جمهور وقت آمریکا (= رونالد ریگان) با طرح مسئلة حقوق بشر، به دفاع از اشخاص یادشده برخواستند؛ و نغمة شوم اعتراض خویش را در این راستا علیه جمهوری اسلامی ایران به ره انداختند؛ امام خمینی (ره) در پاسخ به این موضعگیریها چنین فرمود:  «صحبت رئیس جمهور امریكا را ملاحظه كردید كه ایشان از همه دنیا استمداد كردند براى اینكه، این بهایى‏هایى‏ كه در ایران هستند و مظلوم‏اند و جاسوس هم نیستند، و به جز مراسم مذهبى به كار دیگر اشتغال ندارند، و ایران براى همین كه اینها مراسم مذهبیشان را بجا مى‏آورند 22 نفرشان را محكوم به قتل كرده‏اند، ایشان از همه دنیا استمداد كرده كه اینها كه جاسوس نیستند، اینها یك مردمى هستند دخالت در هیچ كارى ندارند، و روى انساندوستى ایشان این مسائل را مى‏گویند. اگر ایشان این مسائل را نمى‏گفت، گاهى اذهان ساده احتمال مى‏دادند كه خوب اینها هم یك مردمى هستند كه و لو اعتقاداتشان فاسد است لكن مشغول كار خودشان هستند و مشغول عباداتى كه به نظر خودشان عبادت است مثلا هستند، و حال آنكه در آن نظر هم نبودند. لكن بعد از اینكه آقاى ریگان گفته‏اند، شهادت دادند به اینكه اینها جز مراسم مذهبى چیزى دیگرى ندارند، باز هم ما مى‏توانیم باور كنیم؟ ...آقاى ریگان‏ مى‏گوید كه این‏ بهایى‏ها، بیچاره‏ها مردم آرامى، ساكتى مشغول عبادت خودشان هستند، جهات مذهبى خودشان را بجا مى‏آورند و ایران براى خاطر همین كه اینها اعتقادشان مخالف با اعتقاد آنهاست گرفتند. اگر اینها جاسوس نیستند شما صدایتان در نمى‏آمد. شما براى خاطر اینكه، اینها یك دسته‏اى هستند كه به نفع شما هستند، و الّا ما شما را مى‏شناسیم، امریكا را هم مى‏شناسیم كه انساندوستى‏اش گل نكرده است كه حالا براى خاطر 22 نفر بهایى كه در ایران به قول ایشان گرفتار شدند، براى انساندوستى یك وقت همچو صدا كرده و فریاد كرده و به همه عالم متشبّث شده است كه به فریاد اینها برسید. مردم شما را مى‏شناسند...» (صحیفه امام، ج‏17، ص: 459- 460).

نکتة پایانی اینکة: از این سخنان امام راحل (ره) به خوبی بی میآید که سردادن شعار «حقوق بشر» در جهت توجیه ملاقات با بهائیون، همخوان با اندیشة آن بزرگوار نمی باشد؛ و بروز چنین توجیهات از سوی اینگونه از اشخاص، شاهد روشنی بر صادقی نبودن آنان و هم فکرانشان در دم زدن از حضرت امام (ره) می باشد. (حوزة علمیّة قم/ سیّد حسین شفیعی دارابی/ ساعت 45/ 1 بامداد شب پنجشنبه: 29/ 2/ 1395ش=  یازدهم ماه شعبان 1437ق).    

تاریخ ارسال : شنبه 1 خرداد 1395  12:23 ق.ظ  | نویسنده :   قله بصیرت

لطفا دیدگاه خود را درباره این مطلب بنویسید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد